Miroslav Jeník a jeho bratr Ladislav zachránili ráno 21. srpna 1968 v Desné v Jizerských horách hořící ženu. Pohotově ji odtáhli z ulice, kterou zachvátily plameny a pustošily exploze po havárii vozu okupační sovětské armády. „Jeli jsme v mém malém Fiatu 600 přímo v ruské koloně. Do Desné sjížděla z Příchovic a ZILu se přehřály brzdy.“ Miroslav Jeník duchapřítomně strhl auto na stranu.
„Ruský náklaďák nás těsně minul. Ve velké rychlosti naboural bokem do sklárny. Z rozbité cisterny se vylil benzin, za chvíli chytnul a vybuchl.“
Miroslav a jeho bratr neváhali a vyrazili na pomoc. Hořící ženu uhasili dekou. Oba při tom utrpěli popáleniny, žár Miroslavovi natrvalo poškodil oči. Na místě tenkrát uhořela čtyřiasedmdesátiletá Marie Vodáková a její osmiletá vnučka Dagmar.
Se zachráněnou ženou se bratři Jeníkovi už nikdy nepotkali, i když se o to pokoušeli. Miroslav se totiž dostal s komunistickým režimem do konfliktu. Kvůli protestům proti sovětské okupaci ho normalizační režim v roce 1970 na deset měsíců uvěznil. Do vězení putovali i jeho dva kamarádi a kolegové pracující v dolomitových jeskyních Bozkov. Čím se mladíci provinili? Na nástěnce u vchodu do jeskyní měli protisovětská hesla, z amplionu pouštěli zakázané vysílání Svobodné Evropy a zpívali protiokupační písně „Běž domů, Ivane“ a „Až bude Gustáv Husák viset na větvi“.