Za druhé světové války sloužil Milan Píka u britského letectva RAF v kanceláři. Marně žádal o přeřazení na východní frontu. Doufal, že se zbraní v ruce stane po boku svého otce – Heliodora Píky. Tomu vděčily za život tisíce Čechoslováků: jakožto vojenský atašé v SSSR vyjednal jejich propuštění ze sovětských koncentračních táborů – gulagů a jejich nástup do československé jednotky formující se v Buzuluku.
Po válce byl Heliodor Píka zástupcem náčelníka generálního štábu, trpěl bolestmi žlučníku. Dovolenou v březnu 1948, kterou mu soudruzi nařídili, využil k operaci. Když ho zatýkali tajní agenti, tahali ho z nemocničního lůžka. Na břiše měl ještě nezhojenou ránu. Vyšetřování muže absurdně obviněného z velezrady probíhalo v Dělostřelecké ulici č. 11, kde po válce sídlila sovětská tajná služba Smerš. Milan s několika přáteli promýšlel možnosti osvobození otce. V listopadu 1948 si kvůli tomu i pro něj přišla tajná policie a uvěznila ho na Pankráci, kde tehdy shodou okolností seděl i jeho otec. Heliodor měl celu s oknem do dvora. Milan tak během vězeňské rozcvičky vykřikoval pokyny na spoluvězně, aby ho slyšel i otec:
„Hlavu vzhůru! Výdrž!“
Ten mu krátce před popravou poslal moták: „Můj nejdražší. (…) Nedovedeš si představit, čím jsi pro mě byl. Hvězdou, paprskem jasu,“ napsal Heliodor Píka v roce 1949 na cele smrti. Milana Píku po popravě otce propustili, vyhodili ho z armády. Odstěhoval se na Slovensko. I díky němu se zachoval dopis Heliodora Píky na rozloučenou: „Nejde o justiční omyl, vždyť je to tak průhledné – že jde o politickou vraždu. (…) Není ve mně zloby, nenávisti ani pomstychtivosti (…) studí mne však hořká lítost nad tím, že zmizela spravedlnost, pravda – snad jen dočasně – a šíří se nenávist, mstivost, zmizel smysl pro snášenlivost…“