Už od puberty prozkoumávala Hana Hamplová svět hledáčkem fotoaparátu. „Nejdůležitější je vědět, proč ten záběr děláte,“ říkal jí učitel fotografie Ján Šmok. Když 21. srpna 1968 vyrazila se svou reflectou do ulic Prahy, věděla to úplně přesně.
Na první sovětský tank narazila u Pražského hradu. „Byli mezi nimi ostřejší chlapíci, ale i vyjukaní mladí kluci. Gruzíni, Kalmykové, Rusové,“ vzpomíná na jeho posádku, kterou se snažila vyfotografovat. „Davaj pljonku!“ přikázal jí jeden z vojáků – chtěl, aby mu vydala film.
Druhý den se připojila ke skupině lidí protestujících před budovou ÚV KSČ. Dům se ocitl v obklíčení sovětských vojáků. Když se demonstrující pohnuli kupředu, dostali vojáci pokyn, aby na ně zamířili. Napětí v obou táborech se dalo krájet. „Stáli naproti nám, blizoučko, asi na dva metry. Mířili na nás a viděla jsem, jak těm klukům kapou slzy po tvářích. I pro ně to musel být strašný problém,“ konstatuje.
Vpád vojsk Varšavské smlouvy podle Hany Hamplové poznamenal celou její generaci: „Lidi mého věku, kteří prožili rok 1968 v době dospívání, tím byli zásadně zasaženi. Potom už vstupovali do KSČ jenom kariéristi.“