Ivan Ivanovič (pamětník si nepřeje zveřejnit své pravé jméno) se narodil krátce po 2. světové válce v ruském Sankt Petěrburgu (dříve Leningrad). Vyrůstal v prostředí vzdělané židovské rodiny, obdivoval západní kulturu. V době mírné liberalizace poměrů v SSSR v polovině 60. let studoval angličtinu. Vysokou školu nedokončil a musel nastoupit na povinnou vojenskou službu. V řadách sovětské armády se v srpnu 1968 účastnil invaze do Československa.

„Prosím vás, co jiného jste čekali od Brežněva, od té zrůdy, od Sovětského svazu? Že vám svobodu dovolí? Jestli jste čekali, že dovolí, pak jste pitomci. Jestli ne, tak proč jste nebojovali? Tak jste zbabělci. Buď pitomci, nebo zbabělci. Samozřejmě, já si to nemyslím, ale chci poukázat na český omyl, na tu vaši mírumilovnost. Že s Hitlerem to dopadne. A že i se Stalinem. A že i s Brežněvem to nakonec dobře dopadne,“ říká Ivan Ivanovič.

Noc z 20. na 21. srpna 1968 popisuje jako jeden ohromný zmatek, všude nervozita a strach. Sovětští vojáci měli jedinou informaci – že jedou zachránit bratrský národ.

„Na školení nám řekli, že vás musíme zachránit proti imperialismu. Protože západní Německo poslalo tanky a už jsou na padesát kilometrů uvnitř Československa a rvou to na Plzeň. Pro nás to byl šok! Za prvé, nikdo to nemohl zkontrolovat. Věděl jsem, že lžou. Ale dokonce i já, který nenáviděl komunisty, jsem si myslel: Německé tanky v Československu? Kdo ví…“

Vpád

Na jaře 1968 lidé v Československu ožili nadějí. Komunisté slibovali zrušení cenzury, obnovení soukromého hospodaření a mnoho dalšího. To se však soudruhům v Sovětském svazu nelíbilo. Touha po svobodě by mohla nakazit i další země a národy ve východním bloku.

V noci na 21. srpna probudilo obyvatele této země hučení letadel a burácení tanků. Armády Sovětského svazu a dalších komunistických zemí Varšavské smlouvy naši zemi přepadly. Bezbranní lidé vybíhali do ulic, stavěli se do cesty tankům, snažili se s okupanty diskutovat, hrozili jim pěstmi. Všechno bylo marné. Naše lidově demokratická armáda tuto zemi nebránila. Vedení státu Sověti deportovali do Moskvy a přinutili jej ke kapitulaci. Až na Františka Kriegla se všichni – prezident Ludvík Svoboda, generální tajemník KSČ Alexander Dubček, předseda vlády Oldřich Černík a další – podvolili. Během srpnových dní Sověti zabili 137 lidí. Československo se na další dvě dekády stalo okupovanou zemí.