Otec Vjačeslav Irmanov pocházel ze staré ruské šlechtické rodiny, v Praze žil od roku 1937. V květnu 1945 ho přišli zatknout agenti zvláštní jednotky sovětské kontrarozvědky Smerš (Smrt špionům), kteří za nečinnosti československých úřadů odvlékali do sovětských gulagů stovky ruských emigrantů. Tehdy ho zachránila svou duchapřítomností Kateřinina matka.
„Řekla jim, že ji opustil a že utekl do Paříže. Začala hrozně naříkat a oni byli tak překvapeni, že odešli. Nastalo ale období hrozného strachu.“
Vjačeslav Irmanov, sochař, hudebník a příležitostný herec, se poté několik měsíců ukrýval u zpěváka Arnošta Kafky. „Byl to statečný člověk, protože schovávat otce bylo velmi nebezpečné.“ Po čase mohla být rodina opět spolu a v roce 1947 přišla na svět Kateřina. Počátkem roku 1948 ji rodiče poslali k ruské babičce, která žila v emigraci v Helsinkách. Mezitím ale v Československu převzali moc komunisté a návrat malé Kateřiny se zkomplikoval. K rodičům se vrátila po třech letech. U babičky se mluvilo pouze rusky a jí nějakou dobu trvalo, než si v Praze osvojila češtinu.
Jako dvanáctiletá si zahrála ve filmu Holubice režiséra Františka Vláčila. I přes problematický kádrový profil vystudovala gymnázium a v roce 1967 nastoupila ke studiu psychologie. Po srpnové okupaci studovala ve Švýcarsku, možnost emigrace ale nakonec zavrhla. „Tehdy jsem si uvědomila, že mi na Československu, které tehdy bylo v ohrožení, velmi záleží,“ říká Kateřina Irmanovová.