V den, kdy představitelé Československa a Sovětského svazu teprve podepisovali smlouvu o odchodu vojsk, z Frenštátu pod Radhoštěm už odjížděl první vlak se sovětskými vojáky. Za místní vyjednával odjezd zástupce Občanského fóra Dalibor Norský. Invaze v roce 1968 pro něj představovala ztrátu naděje. „Dělal jsem, co jsem mohl, aby nenastal znovu rok 68,“ vysvětluje, proč se zapojil do dění kolem sametové revoluce.

Už od prosince 1989 se začal zabývat odsunem početné sovětské jednotky z města – dvou tisíc vojáků a několika set jejich rodinných příslušníků. Jednání nebyla snadná. Velitel pluku Vladimír Smirnov se vymlouval na množství vojáků a techniky, kterou bylo potřeba nejdříve opravit. Celý proces odchodu odhadoval na jeden rok.

„Pro ně bylo Československo Amerika, chtěli tu být co nejdéle.“

Dalibor Norský byl neoblomný a nakonec pomohl jeho důvtip: „Řekl jsem mu, aby si uvědomil, že ve výhodě budou ti, kteří se vrátí do Sovětského svazu nejdříve. Pro ty budou místa v kasárnách, byty. Ale co ti další? Ti skončí někde v poli ve stanech. Na to slyšel.“

Tři měsíce po revoluci, 26. února 1990, odjel první vlak a koncem března již ve městě nebyl jediný sovětský voják. Zůstaly po nich zničené byty a půda, řeka znečištěná pohonnými hmotami. Frenštát pod Radhoštěm se stal prvním městem v republice, které uskutečnilo odsun sovětských vojáků. V celém Československu to trvalo ještě více než rok.

Odchod

V osmdesátých letech 20. století se komunistické režimy hroutily ekonomicky i společensky. Zaostávání za svobodným světem již nebylo možné zastírat a občané se dovolávali svých práv. Ze Sovětského svazu v éře Michaila Gorbačova přicházely zvěsti o změnách. V naší zemi vládla už druhou dekádu stejná sestava normalizačních aparátčíků, kteří do té doby soudruhům z Moskvy oddaně naslouchali, o tzv. perestrojce – přestavbě však slyšet nechtěli.

Když se u nás v listopadu a prosinci 1989 totalitní režim pod obrovským náporem občanských nepokojů počal hroutit, takřka 80 tisíc sovětských vojáků, o jejichž hrozbu se zdejší režim opíral, zůstalo v kasárnách – dostali rozkaz nezasahovat. V únoru 1990 přicestoval do Moskvy na oficiální návštěvu nový prezident Václav Havel. Sověti se omluvili za okupaci v srpnu 1968 a ministři zahraničních věcí uzavřeli dohodu o odchodu sovětských vojsk z Československa. Vyjednávání se účastnil i poslanec a hudebník Michael Kocáb. Ten 24. června 1991 uspořádal na oslavu této události v pražské Sportovní hale koncert se svou kapelou Pražský výběr, na němž jako host vystoupil světoznámý rocker Frank Zappa, a celá show skončila symbolickým odletem figuríny sovětského vojáka ve vrtulníku. Tři dny nato odjel z naší země skutečný „poslední sovětský voják“, velitel střední skupiny vojsk Eduard Arkadjevič Vorobjov. Celkem opustilo Československo 73 500 sovětských vojáků, 39 000 jejich rodinných příslušníků, 1 220 tanků, 2 500 bojových vozidel pěchoty, 105 letadel, 175 vrtulníků a 95 000 tun munice.