V osmnácti se Vratislav Herold stal komunistou z přesvědčení. A ze vzteku, že nebyl zvolen předsedou jakéhosi kulturního spolku, si řekl: „Já vám ukážu!“ A přihlásil se k StB. V hodnosti majora vedl protiamerické oddělení a vysílal špiony na Západ.

V noci z 20. na 21. srpna 1968 prozřel. Nevěděl, co soudruzi v SSSR chystají. Brzy ráno na něj čekal banální rozkaz: hlídkovat před všemi západními ambasádami v Praze:

„Abychom tam čuměli, jestli se budou lidi srocovat. Jinak nic. Pak jsme byli staženi. A od té chvíle jsme seděli v kanceláři.“

Podle slov estébáka Herolda soudruzi od StB okupaci proseděli, pili kafe a kouřili. Čekali, co bude. „V těch dnech se naši agenti, spolupracovníci, dokonce i důvěrníci s námi nechtěli scházet. Když jsem někomu zavolal, říkal, že je nemocný. Také byli v rozkladu, jako my. Čekalo se, co rozhodne Dubček. Byl to bačkora, to se vědělo. Zženštilec. Používal komunistické fráze. A fráze se přece při revoluci nepoužívají!“ vzpomíná.

Z StB ho vyhodili, protože odmítl nazývat okupaci „bratrskou pomocí“. Poté pracoval jako účetní, potýkal se se závislostí na alkoholu.

Vpád

Na jaře 1968 lidé v Československu ožili nadějí. Komunisté slibovali zrušení cenzury, obnovení soukromého hospodaření a mnoho dalšího. To se však soudruhům v Sovětském svazu nelíbilo. Touha po svobodě by mohla nakazit i další země a národy ve východním bloku.

V noci na 21. srpna probudilo obyvatele této země hučení letadel a burácení tanků. Armády Sovětského svazu a dalších komunistických zemí Varšavské smlouvy naši zemi přepadly. Bezbranní lidé vybíhali do ulic, stavěli se do cesty tankům, snažili se s okupanty diskutovat, hrozili jim pěstmi. Všechno bylo marné. Naše lidově demokratická armáda tuto zemi nebránila. Vedení státu Sověti deportovali do Moskvy a přinutili jej ke kapitulaci. Až na Františka Kriegla se všichni – prezident Ludvík Svoboda, generální tajemník KSČ Alexander Dubček, předseda vlády Oldřich Černík a další – podvolili. Během srpnových dní Sověti zabili 137 lidí. Československo se na další dvě dekády stalo okupovanou zemí.