Velkou většinu svého života prožil Bohuslav Fencl ve východočeském Vysokém Mýtě. Vyrůstal v rodině bývalého legionáře a důstojníka, vyhozeného z armády po únoru 1948. Na studia tak mohl zapomenout. Přes dělnické profese se přesto později vypracoval na vedoucí pozici v podniku Silnice Hradec Králové. Po srpnové okupaci v srpnu roku 1968 Sověti ve Vysokém Mýtě zřídili jedno z pěti divizních velitelství.
Kvůli rozkrádání stavebního materiálu sovětskými vojáky z posádky ve Vysokém Mýtě se Bohuslav stal předmětem jednání s bezpečnostními orgány a podepsal spolupráci s vojenskou kontrarozvědkou.
„Stavební materiál, který sovětští vojáci rozkradli, nakonec zaplatila československá armáda,“ vzpomíná.
Během sametové revoluce patřil k zakladatelům Občanského fóra ve Vysokém Mýtě. V lednu 1990 se ve městě konal pochod k sovětským kasárnám. „Prošli jsme až do toho sídliště, kde jsme veřejně vyhlásili požadavek, aby v co nejkratší době sovětská vojska z Vysokého Mýta odešla. Demonstrace proběhla v klidu, zazpívala se hymna. To bylo největší shromáždění, co pamatuju,“ vypráví.
Poslední voják opustil Vysoké Mýto již v červnu 1990. Bohuslav Fencl zastával starostenský úřad šestnáct let a stal se tak druhým nejdéle sloužícím starostou v dějinách města.
Odchod
V osmdesátých letech 20. století se komunistické režimy hroutily ekonomicky i společensky. Zaostávání za svobodným světem již nebylo možné zastírat a občané se dovolávali svých práv. Ze Sovětského svazu v éře Michaila Gorbačova přicházely zvěsti o změnách. V naší zemi vládla už druhou dekádu stejná sestava normalizačních aparátčíků, kteří do té doby soudruhům z Moskvy oddaně naslouchali, o tzv. perestrojce – přestavbě však slyšet nechtěli.
Když se u nás v listopadu a prosinci 1989 totalitní režim pod obrovským náporem občanských nepokojů počal hroutit, takřka 80 tisíc sovětských vojáků, o jejichž hrozbu se zdejší režim opíral, zůstalo v kasárnách – dostali rozkaz nezasahovat. V únoru 1990 přicestoval do Moskvy na oficiální návštěvu nový prezident Václav Havel. Sověti se omluvili za okupaci v srpnu 1968 a ministři zahraničních věcí uzavřeli dohodu o odchodu sovětských vojsk z Československa. Vyjednávání se účastnil i poslanec a hudebník Michael Kocáb. Ten 24. června 1991 uspořádal na oslavu této události v pražské Sportovní hale koncert se svou kapelou Pražský výběr, na němž jako host vystoupil světoznámý rocker Frank Zappa, a celá show skončila symbolickým odletem figuríny sovětského vojáka ve vrtulníku. Tři dny nato odjel z naší země skutečný „poslední sovětský voják“, velitel střední skupiny vojsk Eduard Arkadjevič Vorobjov. Celkem opustilo Československo 73 500 sovětských vojáků, 39 000 jejich rodinných příslušníků, 1 220 tanků, 2 500 bojových vozidel pěchoty, 105 letadel, 175 vrtulníků a 95 000 tun munice.